wtorek, 22 grudnia 2020

Życzenia Świąteczne

 


    Świąteczne zwyczaje mogą nas zaskoczyć. Podczas gdy my objadamy się w wigilijny wieczór, inni jedzą śniadanie bożonarodzeniowe w pierwszy dzień świąt. My zostajemy obdarowani przez Mikołaja, Dzieciątko czy Gwiazdora w Wigilię, a inni wymieniają się prezentami dopiero w dniu Trzech Króli. 

    Oto kilka ciekawych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.

    W Hiszpanii dzieci nie dostają prezentów na Wigilię ani w dniu Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że są poszkodowane. Zwyczajowo prezenty wręcza się dwanaście nocy po Bożym Narodzeniu, czyli w święto Trzech Króli. Prezenty są podobne jak u nas - zazwyczaj to zabawki, słodycze i drobne upominki. W zamian za prezenty dzieci przygotowują prezenty oraz kostki cukru dla wielbłądów.

    We Włoszech dzieci święto Trzech Króli nazywają Świętem Befany. Dopiero w ten dzień otrzymują upragnione podarki. Befana to czarownica, wróżka, czy raczej wiedźma, swego rodzaju Baba Jaga, czyli staruszka z dużym, haczykowatym nosem latająca na miotle. Według wyobrażeń ludowych Befana nosi na głowie spiczasty kapelusz bądź postrzępioną chustę lub szal, a jej ubrania są ciemne, podarte i brudne od sadzy z kominów, przez które wlatuje do domów. Prezenty wrzuca do skarpet. Grzeczne dzieci nagradza zabawkami i słodyczami, a niegrzecznym i kapryśnym, zostawia ku przestrodze kawałek węgla, popiół, cebulę i czosnek. Tradycja głosi, że aby wkupić się w łaski czarownicy, należy wieczorem 5 stycznia zostawić dla niej na stole mandarynkę lub pomarańczę i kieliszek wina.

    Ciekawą niemiecką tradycją związaną z choinką jest wieszanie na niej… bombki w kształcie ogórka. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, otrzymuje dodatkowy prezent.

    Pamiętacie o pozostawieniu dodatkowego nakrycia dla "niespodziewanego wędrowca"? Portugalczycy idą w tej tradycji o kilka kroków dalej - dla nich święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości z narodzin, ale także celebrowania pamięci o tych, którzy odeszli. Podczas wigilii Portugalczycy zostawiają dla zmarłych nakrycie, tyle, że nie jest ono puste, lecz pełne jedzenia - w ten sposób pragną obdarować umarłych, wierząc, że ich pamięć i szczodrość zapewni im spokojny, szczęśliwy nowy rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz