czwartek, 24 grudnia 2020

Świąteczne rośliny




    Podstawową ozdobą podczas Bożego Narodzenia jest choinka, zwana drzewkiem bożonarodzeniowym. Najpopularniejszym drzewkiem jest świerk, ale często używane są również jodły. Najmniej popularne są sosny. Tradycja zdobienia choinki wywodzi się  katolickich krajów niemieckich, skąd przywędrowała ona do nas. Ozdabiamy ją bombkami, łańcuchami i lampkami aby upiększała ona wnętrze. Niektórzy wieszają na choince również słodycze, co cieszy zarówno młodych i starszych. To, po czym rozpoznajemy pokój z choinka to jednak jej charakterystyczny zapach, który wielu z nas kojarzy się ze świętami.

    Jemiołę wieszamy pod sufitem, nad drzwiami lub nad stołem wigilijnym. Ma to zapewnić szczęście, dostatek oraz uchronić nas od zła i niepowodzeń. Jest ona szczególnie popularna wśród zakochanych, gdyż zwyczaj pozwala się pod nią publicznie całować.


    Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, jest często używana w roli świątecznej dekoracji. Swoją popularność zawdzięcza jednak nie tylko swojemu wyglądowi i charakterystycznemu kolorowi, lecz również jej legendzie.

    Legenda gwiazdy betlejemskiej wywodzi się z Meksyku. Mówi ona o ubogiej dziewczynce, która w nie miała niczego, co mogłaby złożyć jako ofiarę. W drodze do kościoła zebrała ona bukiet roślin, z intencją złożenia ich jako podarunku. Gdy to zrobiła, ku zdziwieniu wszystkich obecnych w kościele, bukiet zmienił kolor na czerwony i kształt na gwiazdę. Opowieść ta mówi o tym, że wartość ofiary wywodzi się nie z jej ceny materialnej, ale z naszych intencji.

    Grudnik, znany również pod nazwą zygokaktus lub kaktus Bożego Narodzenia jest rośliną doniczkową popularną w czasie świąt Bożego Narodzenia. Pochodzi ona z tropikalnych lasów na terenie Brazyli, gdzie rośnie na drzewach i skałach. Kwitnie pomiędzy listopadem i grudniem, z czego wywodzi się jej popularność w czasie świąt. Rozpoznajemy ją po czerwonych lub różowych kwiatach w kształcie długich dzwoneczków.


    Ostrokrzew jest rośliną której liście mają charakterystyczny kolczasty brzeg i błyszczący kolor. Ze względu na niezmieniający się w czasie roku kolor liści, przypisywano jej własności lecznicze i możliwość wydłużenia życia. Późną jesienią kwitnie, mając czerwone owoce. Ta kombinacja kolorów zapewnia jej duża popularność w okresie świąt. Według legend była ona wpierw zwykłym chwastem, której liście wyrosły po tom by uchronić Dzieciątko i Świętą Rodzinę przed żołnierzami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz