wtorek, 20 grudnia 2022

Komiksy nie tylko dla miłośników sztuk plastycznych - poleca Beata


Czytacie komiksy? A może uważacie, że to rozrywka dla dzieci?

 Nic bardziej mylnego. Komisy to ważne element popkultury, ale również nośnik bardziej dojrzałych treści i wysublimowanych wrażeń dla odbiorców sztuk plastycznych.

Poświecie trochę czasu naszemu działowi komiksów dla dorosłych, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Dobre komiksy dla dorosłych dostarczają nam tych samych wrażeń co dobra literatura. Cechują je dobrze skonstruowane historie, ciekawi bohaterowie i do tego dochodzą wspaniałe rysunki. 

 Polecam Wam dwa polskie komiksy autorek, które są bardzo aktywne w Internecie. Pierwsza powieść graficzna to "Wolność albo śmierć. Tom 1" autorstwa Aleksandry Herzyk, a druga to "Nieładnie. Wielka księga fakapu" Kamili Szcześniak.


 "Wolność albo śmierć" przenosi na w brutalne czasy Rewolucji Francuskiej i jest komiksem historycznym, awanturniczym, z bardzo ciekawą główną bohaterką – Franciszka to mocna doświadczana przez życie mądra i odważna kobieta. 

 Aleksandra Herzyk znana jest komiksowej publiczność z pasków w Internecie oraz ze swych publikacji dotyczących funkcjonowania osób aseksualnych. Stworzyła bardzo ciekawe dzieło, z interesującą kanciasta kreską, z wciągającą historią i bardzo wyrazistą bohaterką.

Ja już czekam na kolejna część wydaną przez @kultura_gniewu


  "Nieładnie. Wielka księga fakapu" to zabawne rysunki Kamili Szcześniak, która od kilu lat tworzy profil Nieładnie na Facebooku i Instagramie. Jest to zbiór satyrycznych obrazów, które pokazują nasze grzeszki i problemu w sposób, który nas, i rozbawi, i skłoni do refleksji. To idealna lektura dla tych, którzy nie dają się omamić obrazom idealnego świata w reklamach, kolorowych czasopismach czy instagramowych relacjach. 

Spora dawka czarnego humoru i codziennego życia w lekkiej formie i bez zadęcia.

Dwie wyżej polecane pozycje mogą spokojnie zadowolić każdego czytelnika, nawet takiego sięgającego po powieść graficzną po raz pierwszy. Natomiast trzeci tytuł polecam raczej komiksowym fanom. Jest to Samotność komiksiarza, którego scenarzystą i ilustratorem jest Adrian Tomine – jeden z czołowych autorów komiksów, doceniany przez krytyków i odbiorców. Samotność komiksiarza to komediowa autobiografia w formie dziennika, która będzie bardzo atrakcyjna dla osób, które dobrze znają komiksowe środowisko.

Polecam nasze zbiory i zachęcam do komiksowym odkryć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz