niedziela, 26 września 2021

DKK Dyskusyjny Klub Książki – powspominajmy


 

Czym jest DKK?

    Jak sama nazwa wskazuje, Dyskusyjny Klub Książki tworzą osoby, które chcą się regularnie spotykać i rozmawiać o przeczytanych książkach.

    W Polsce idee klubów wprowadził w życie Instytut Książki, który w oparciu o angielski pierwowzór istniejący od 1926 roku, w 2007 toku rozpoczął tworzenie klubów przy bibliotekach różnego stopnia (od bibliotek wojewódzkich po filie biblioteczne).

    Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Moderatorami spotkań klubowych są głównie bibliotekarze, choć zdarza się także, że rolę osoby prowadzącej dyskusję przejmują sami klubowicze. Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne.

Kim są klubowicze?

    Klubowiczem może zostać każdy, kto chce rozmawiać o książkach. Nie trzeba być żadnym specjalistą, krytykiem, wystarczy chęć czytania i czerpanie przyjemności z rozmów. Mile widziane jest lubienie innych ludzi.

Kluby w naszym województwie.

    Działalność klubów w naszym województwie koordynuje Biblioteka Śląska w Katowicach. W województwie śląskim, w 54 bibliotekach, działa 100 klubów DKK, w tym 30 klubów dla dzieci i młodzieży.

DKK Filia nr 7 MBP Katowice

Klub w ligockiej bibliotece wystartował w marcu 2008 roku. Przez prawie 14 lat, zmieniał się skład członkowski, ale nieprzerwanie przez te lata moderatorką jest Beata Jadach-Zygadło.

W pierwszym roku istnienia naszego DKK odbyło się 10 spotkań (w tym jedno organizacyjne), w czasie których omówiono następujące tytuły książek:

    Orhan Pamuk: Śnieg

    Mariusz Szczygieł: Gottland

    E.dward Redliński: Telefrenia

    Ryszard Kapuściński: Podróże z Herodotem

    Wiktor Pielewin: Święta księga wilkołaka

    Haruki Murakami: Kronika ptaka nakręcacza albo Przygoda z owcą

    Wiesław Myśliwski: Traktat o łuskaniu fasoli

    Amos Oz: Nagle w głębi lasu

    Dubravka Ugresic: Kultura kłamstwa




Co robimy?

    Przede wszystkim: czytamy, spotykamy się regularnie i rozmawiamy. Poza tym bierzemy udział w spotkaniach autorskich, konkursach dla klubowiczów, Targach Książki w Katowicach, Narodowym Czytaniu, imprezach klubowych i szkoleniach w Bibliotece Śląskiej.

    W lipcu 2016 roku Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Instytutem Książki, chcąc uczcić 10-lecie istnienia programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz uświetnić wydarzenia zawiązane z kadencją Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO, przygotowali artystyczne wydarzenie „Literacki Woodstock”. Był tam nasz Klub, który od tej wizyty we Wrocławiu nazywa się "Skaczące rybki" (kto jest ciekawy skąd pochodzi nazwa, musi nas odwiedzić). Do dziś wspominamy wyjątkową atmosferę, cudownych ludzi, artystów i niezapomniane przeżycia czytelnicze.

Literacki Woodstock: https://youtu.be/sJAYrFYg8go


    W 2017 roku nasz Klub wziął udział w konkursie "Dwa Bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce", który został zorganizowany przez Węgierski Instytut Kultury oraz Good Books przy wsparciu Instytutu Książki. Skierowany był do członków Dyskusyjnych Klubów Książki oraz bibliotekarzy ze wszystkich szczebli bibliotek publicznych, szkolnych oraz pedagogicznych. Czytanie literatury węgierskiej i jej recenzowanie sprawiło nam dużo przyjemności i radości, a dodatkowo okazało się, że nasz wysiłek doceniło jury konkursu.

DKK Skaczące Rybki z MBP w Katowicach za recenzje 5 książek węgierskich w jednym filmie – autorstwa:

Sonia Pawlus (Péter Nádas Miłość),

Anna Wróblewska (Magda Szabó Zamknięte drzwi),

Bożena Kotlarska (Ádám Bodor Wizyta arcybiskupa),

Ewa Ołdakowska (Imre Kertész Kadysz za nienarodzone dziecko),

Marta Żak (Péter Nádas Pamięć),

Beata Jadach-Zygadło (Sándor Márai Żar)

znalazło się w gronie laureatów, a Filia nr 7 i Filia nr 5 Młodzieżowa otrzymały 30 węgierskich przekładów, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci!

Poniżej link do nagrodzonego filmu:

Zachęcamy do obejrzenia!


Najbliższe spotkanie DKK odbędzie się już 29 września 2021 r.

Nasz bohater to: Michel Houellebecq i jego książka Możliwość wyspy.



Źródła:

https://bs.katowice.pl/dla-bibliotekarzy/dyskusyjne-kluby-ksiazki/

https://www.instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,informator-dkk,10.html

http://glogi75.blogspot.com/2017/11/wegierska-poka-dla-naszej-biblioteki.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz