wtorek, 17 listopada 2020

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii

 


Jak zadbać o psychikę:

1.     Zauważ swoje emocje i poczuj je:

    Podczas pandemii jeszcze bardziej niż zwykle powinniśmy uszanować swoje emocje. W tej sytuacji ważne jest, aby zatrzymać się, skoncentrować się na swoich uczuciach i zidentyfikować je. Odpowiedz sobie na pytanie, czy czujesz się przestraszony? Smutny? Rozczarowany? Samotny? Przerażony? Bezradny? Ważne jest, żeby wiedzieć, co się czuje, bo dzięki temu możemy poczuć się lepiej. Kiedy negatywne emocje zostają uwolnione, pojawia się spokój.

2.     Poczuj się mniej bezsilny, robiąc to, co możesz:

    Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dystansu społecznego. Korzystaj z rozsądku, dbając zarówno o siebie, jak i o innych. Oferuj pomoc tym, którzy jej potrzebują i sam szukaj wsparcia.

3.     Oglądaj wiadomości tylko w określonych porach dnia:

    Czytanie każdej nowej informacji o koronawirusie sprawi, że nie będziesz mógł myśleć o niczym innym, a spirala strachu zacznie się nakręcać. Dlatego czytaj informacje raz lub dwa razy dziennie – na to, co już się wydarzyło i tak nie mamy wpływu.

4.     Korzystaj z telefonu, Skype'a i innych komunikatorów, żeby utrzymywać kontakt z najbliższymi:

    W czasie izolacji społecznej niezwykle ważne jest kontaktowanie się z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli czujesz się samotnie, zadzwoń do kogoś, powiedz o tym i poproś o rozmowę.

5.     Zrób coś dla siebie:

    Globalna epidemia może stać się okazją, by zająć się sobą. Zastanów się, co chciałbyś w sobie zmienić i zrób to. Poszerzanie swojego potencjału wpływa budująco na psychikę. Poprawia się nasze poczucie własnej wartości i stajemy się silniejsi. Pandemia to dobry czas, by się nad sobą zastanowić, a może nawet zdecydować się na psychoterapię on-line.

6. Poszukuj możliwości na relaks.

    Zastanów się co sprawiło by Ci przyjemność i staraj dostarczać sobie tych przyjemności na co dzień. Może będzie to domowe SPA, może powrót do ciekawej lektury, ulubionej muzyki, albo ćwiczenia rozciągające lub ćwiczenia oddechowe. Zastanów się jakie inne przyjemności domowe możesz włączyć w codzienne życie, dzięki temu zatrzymasz i skupisz myśli na tych przyjemnościach, złapiesz oddech i poczujesz fizyczne lub psychiczne odprężenie.

7. Rozwijaj twórczość i pasję.

    Skup się na swoje pasji, którą możesz wykonywać w domu może być to szycie, śpiew, pisanie wierszy. A może to dobry czas, by nauczyć się czegoś nowego co do tej pory było dla Ciebie interesujące, ale zawsze brakowało czasu? Wykorzystaj ten czas na rozwój swoich pasji i twórczego myślenia, dzięki temu możesz odkrywać jeszcze większą radość z tego co potrafisz, dzielić się tym z innymi.

8. Pamiętaj! By w tym czasie zarażać siebie i innych… spokojem, dobrym słowem, które są w tej chwili bardzo ważnym elementem wsparcia.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz