wtorek, 6 października 2020

Zakazane książki dla dzieci i młodzieży


      Od stuleci zabraniano i niszczono wiele dzieł, które ówczesnym władzom były nieprzychylne. Najbardziej rozpoznawalnym tworem zakazującym danych pozycji był Indeks Ksiąg Zakazanych, opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki. Dziś przedstawimy Wam dzieła dla dzieci i młodzieży, które były lub nadal są zakazane.

 

"Czerwony Kapturek"

     
    Książka została zakazana w Kalifornii, z powodu butelki wina, którą dziewczynka niosła w koszyczku do schorowanej babci.
 

"Podróże Guliwera"

    Wydana w 1726 roku w Wielkiej Brytanii książka autorstwa Jonathana Swifta, krytykowała ówczesną brytyjską partię wigów. Autor zdając sobie z tego sprawę nie podpisał jej swoim nazwiskiem. Dzieło nie zostało w całości ocenzurowane, a jedynie jego fragmenty, gdzie wydawcy usuwali kontrowersyjne elementy lub zmieniali ich treść. Do dziś cierpi na tym oryginał, ponieważ często w wielu krajach wydawane są zmodyfikowane przez lata wersje.


 Harry Potter

 

     Kto by pomyślał, że historia o młodym czarodzieju może trafić na listę książek zakazanych? Niestety seria wywołała falę procesów sądowych, gdzie oskarżano J.K. Rowling o szerzenie okultyzmu i satanizmu wśród młodych, naiwnych ludzi. Największe protesty odbyły się w Wielkiej Brytanii, USA, Bułgarii, Iranie oraz Grecji. Książki palono na stosie oraz wycofywano z bibliotek.


"Oliver Twist"



    W tej książce kontrowersje budził czarny charakter - Fagin. Bardzo wyraźnie przedstawiał ówcześnie obecny antysemicki obraz Żyda. Trzeba tu wspomnieć, że status Żydów w Anglii znacząco się poprawił, a co za tym idzie zmieniła się ich rola w społeczeństwie. Autor w nowym wydaniu starał się nanieść wiele poprawek, które miały zniwelować powiązania Fagina z Żydem. Pomimo wielu starań autorowi nie udało się zmienić tego obrazu.


"Chata wuja Toma"

 

    Książka zakazana została w Illinois ze względu na rasizm i niestosowny język. Zakazano jej także w Rosji, gdzie podważała nauki kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy.


"Charlie i fabryka czekolady"

    Zakazana przez bibliotekarzy? Niestety tak, ponieważ pracownicy biblioteki w Boulder (Colorado, USA) uznali, że przekazuje ubogie wartości życiowe. Na szczęście zakazano jej tylko w tym jednym miejscu :)


"Alicja w Krainie Czarów"

    Zakazano jej w Chinach w latach 30. ubiegłego wieku. Z jakiego powodu? Cenzor generał Ho Chien postanowił ją zakazać przez antropomorficzne zwierzęta, które działały na tym samym poziomie, co ludzie. Obawiał się, że nauczy to dzieci traktowania ludzi i zwierząt  na tym samym poziomie, co byłoby niedopuszczalne. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz