czwartek, 18 czerwca 2020

Nie taki wirus straszny… "binge watching" i literatura

   Zainteresowanie serialami jest zjawiskiem powszechnym, lecz niekoniecznie bezpiecznym. Większość ludzi zna umiar, potrafi dawkować odcinki i kontrolować czas przeznaczony na tę czynność. Jednakże czas gdy przebywaliśmy w domu ograniczając swą aktywność spowodowała, że wiele godzin poświęcaliśmy na binge watching.

   Seriale stały się ważnym elementem kultury współczesnej i naszego życia. Jak stwierdza Olga Tokarczuk:

   Możemy mieć dziś wielką satysfakcję, że jesteśmy świadkami powstania nowego sposobu opowiadania świata, jaki niesie ze sobą serial filmowy, a którego ukrytym zadaniem jest wprowadzić nas w trans. Oczywiście ten sposób opowiadania istniał już w mitach i opowieściach homeryckich, a Herkules, Achilles czy Odyseusz to bez wątpienia pierwsi serialowi bohaterowie. Jednak nigdy wcześniej nie zagarnął on dla siebie tak dużo przestrzeni i nie wpływał tak istotnie na zbiorową wyobraźnię. Pierwsze dwie dekady XXI wieku z pewnością należą do seriali. Ich wpływ na sposoby opowiadania (i przez to też rozumienia) świata jest rewolucyjny.


   My zachęcamy Was, naszych czytelników, do szukania powiązań między literaturą i serialami. Do sięgnięcia po te książki, które stały się podstawą scenariuszy seriali lub też ich inspiracją. Lista tytułów jest imponująca i obejmuje wszystkie gatunki, od akcji, horroru, fantastyki, komedii po romans i historie z życia wzięte.

   Nie przedstawiamy rankingu bo te niech stworzy sobie każdy z nas sam. Przedstawiamy jednak kilka zdjęciowych propozycji z naszej bibliotecznej ekspozycji. Te tytuły sprawią przyjemność zarówno w czytaniu, jak i w oglądaniu.


Wyjaśnienie pojęcia

Binge watching to w prostym tłumaczeniu oglądanie serialu lub programu po kilka odcinków z rzędu lub cały sezon na raz. W ujęciu psychologicznym to zjawisko kompulsywnego oglądania seriali.





zdjęcia: bibliotekarka w akcji


Przemowa noblowska Olgi Torakczuk:

https://www.nobelprize.org/uploads/2019/12/tokarczuk-lecture-polish.pdf


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz