czwartek, 14 marca 2019

Góry w naszym życiu



„Kiedyś ktoś mnie zapytał: „Dlaczego chodzisz po górach?”. Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje:
a) na tych, którym tej pasji nie trzeba tłumaczyć
b) na tych, którym się jej nie wytłumaczy”
– Piotr Pustelnik

   






    Na zakończenie naszego festiwalu górskiego, chcielibyśmy zaproponować Wam, drodzy Czytelnicy, kilka interesujących propozycji z naszego księgozbioru, związanego z tematyką górską. W czasach kiedy wyprawy himalaistów są na bieżąco przekazywane społeczeństwu, a w raz z nimi wszelkie wydarzenia, wypadki, tragedie oraz sukcesy, wielu z Was zapewne zastanawiało się, co takiego ciągnie tych wszystkich himalaistów oraz miłośników gór na kolejne niebezpieczne wyprawy. Niestety, odpowiedź na te pytanie nie jest prosta, a sami ludzie gór nie zawsze chcą lub nie są w stanie w odpowiedni sposób wyrazić tego, co czują i co ciągnie ich na kolejne szczyty. W swoich książkach starają się jednak nam to zobrazować, dzięki czemu wraz z nimi możemy doświadczyć ich przygód oraz poczuć to, co oni czuli, gdy wspinali się po oblodzonych ścianach gór, wchodzili na szczyty oraz walczyli o życie, by wrócić do swoich rodzin. Serdecznie zapraszamy do przeglądu ;)
- "Everest" - na pewną śmierć" Beck Weathers i Stephen G. Michaud - Książka opowiadająca losy Beck'a Weathers'a, uczestnika jednego z najtragiczniejszych wypraw na Mount Everest. Pokazuje ona nie tylko uczucia Beck'a jako himalaisty, ale także drugą stronę medalu - jego relacje z rodziną i przyjaciółmi, z ich własnej perspektywy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, co czuli właśnie oni oraz zobaczyć, jak niekiedy pasja zmienia się w obsesję zagrażającą relacjom rodzinnym i przyjaźniom.
- "Spod zamarzniętych powiek"  Adam Bielecki i Dominik Szczepański - Pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbruma I i Broad Peaku dzieli się z Nami swoimi przygodami. Jest to książka pełna opisów, a także zdjęć oraz filmów (dostępnych po pobraniu odpowiedniej aplikacji), dzięki którym czytelnik może poczuć się niemal jak jeden z uczestników wypraw.
- "Zew lodu" Simone Moro - Świetnie opisane historie włoskiego himalaisty Simone Moro. Jeden z najsławniejszych zimowych zdobywców, dzieli się w książce własnymi przemyśleniami oraz wydarzeniami, które odcisnęły na nim swoje piętno. Każdy, kto chce poznać realia zimowego alpinizmu powinien sięgnąć po tę książkę.
- "Czas gór, czas miłości" oraz "Góry płaczą miłością" Ryszard Zawada - Obie książki to piękne opowieści o górach, przyjaźni i miłości. Niesamowite historie zabierające Nas na niezapomniane wyprawy w Himalaje oraz przypominające najpiękniejsze chwile naszego własnego życia.


    Osobom, dla których czytanie, to za mało i same pragną zakosztować odrobiny górskiej przygody, polecamy przewodniki z informacjami turystycznymi o naszych pięknych Beskidach oraz wspaniałych Tatrach. Historia, geologia, przyroda, szlaki... to wszystko, a nawet jeszcze więcej mogą Państwo w nich znaleźć.
- "Po Granicach Tatr" Aleksandry Gawędy - Jest to przewodnik geologiczny dla turystów, z wieloma ciekawymi informacjami na temat skał, kopalń, hut oraz samego procesu kształtowania się Tatr na przestrzeni dziejów. Kto wie, może znajdą Państwo jakiś ukryty skarb na jednym ze szlaków zbójnickich?
- "Beskidy 1 - Śląski i Żywiecki" oraz "Beskidy 2 - Mały, Makowski i Babia Góra" - Przewodniki po naszych polskich Beskidach, tych znajdujących się najbliżej Nas. Choć wydane w latach 90, w dalszym ciągu zawierają ogrom użytecznych informacji oraz propozycje ciekawych szlaków turystycznych, zarówno tych dłuższych jak i krótszych.


    Do zobaczenia w bibliotece lub na szlaku.



Mateusz Kluczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz