środa, 4 października 2023

Strrraszny październik

 


Drodzy Czytelnicy!


Miłośnicy grozy i horroru - strachów, duchów, demonów, czarownic, wampirów i wilkołaków oraz wszelkich innych stworów - zaczął się październik, więc jest to idealny czas, by coraz dłuższe wieczory umilić sobie odrobiną  dreszczyku.
Odliczając czas do Halloween, mamy dla Was garść propozycji czytelniczych, które naszym zdaniem powinien znać każdy szanujący się wielbiciel makabry, a które możecie bez problemu znaleźć w Naszej Bibliotece  ;)

W każdym kolejnym tygodniu zaprezentujemy kilka pozycji, w STRRRRAASZNY sposób, powiązanych ze sobą tematycznie.

Dziś proponujemy sięgnąć po nieco klasyki- zarówno jeśli chodzi o protoplastów gatunku, jak i o autorów nam współczesnych, którzy jednak w pełni zasłużyli na to, by dumnie stanąć pod szyldem "KLASYKA GATUNKU".

Wśród nazwisk, które trzeba tu wymienić nie może zabraknąć Edgara Allana Poe'go - w Bibliotece czekają na Was jego opowiadania i poezje, a dla nieco bardziej wnikliwych również zarys jego życiorysu i twórczości w książce "Edgar Allan Poe: klasyk grozy i perwersji- i nie tylko...";

Howarda Phillipsa Lovecrafta można znaleźć na półce wśród autorów literatury amerykańskiej - twórca mitologii Cthulhu, która do dziś przeraża i inspiruje czytelników na całym świecie, ma do zaproponowania m.in "Przypadek Charlesa Dextera Warda", "Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści" oraz oczywiście "Zew Cthulu";

Warto również zapoznać się z książkową wersją opowieści o doktorze Frankensteinie i jego potworze, która może nieco zaskoczyć osoby, znające postać Frankensteina jedynie z adaptacji filmowych czy komiksowych. Co ciekawe książka ta uznawana jest za pierwszą powieść science - fiction lub zapowiedź gatunku. Mary Shelley i jej "Frankensteina" należy szukać w zbiorze literatury angielskiej pod "S".
O Mary Shelley (oraz o jej matce) można poczytać w książce "Buntowniczki: niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley".
Sam Frankenstein także doczekał się osobnej publikacji - osoby zainteresowane znajdą w bibliotece "Frankenstein:  100 lat w kinie", autorstwa Rafała Donicy.

Stephen King, Dean Koontz i Graham Masterton to jedne z najpopularniejszych nazwisk, bezsprzecznie kojarzące się ze współczesnymi książkowymi horrorami.
Trudno wskazać konkretne tytuły, które warto przybliżyć, bo praktycznie każdy zasługuje na uwagę.
Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań - krótki opis na tylnej okładce niemal każdej książki jest doskonałą podpowiedzią i wskazówką czego możemy się spodziewać.
Kinga oraz Koontza należy szukać w dziale z literaturą amerykańską, natomiast książki Mastertona przyporządkowane są do literatury angielskiej (Stephen King jest też autorem książek, które zostały sklasyfikowane jako literatura fantastyczna, zatem i w tej sekcji można natknąć sie na jego nazwisko).

 Wśród książek, które niewątpliwie należą do klasyki gatunku, wysokie miejsce zajmuje "Egzorcysta", autorstwa Williama Petera Blatty'ego (lit. amerykańska). Jest to jedna z kilku współczesnych powieści grozy, które dzięki udanej ekranizacji zyskały popularność nie tylko wśród fanów horroru. Książka nieco różni się od filmowej adaptacji, o czym warto się przekonać osobiście. Na zachętę przytaczam fragment wypowiedzi współautorki przekładu książki na język polski, Dagmary Chojnackiej:

"Pamiętam, jak strasznie się bałam, kiedy kończyłam przepisywać na maszynie manuskrypt naszego z Jankiem Kałużą pierwszego przekładu Egzorcysty. Minęło prawie czterdzieści lat, a ja pracując teraz nad nową, poszerzoną wersją, bałam się jeszcze bardziej… To jest naprawdę horror wszech czasów!"





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz