czwartek, 23 lipca 2020

Zasady zero waste w praktyce…

1.      


        Odmawiaj – nie bierz plastikowych reklamówek w sklepie, używaj papierowych toreb lub bawełnianych siatek na zakupy, które można samemu uszyć z niepotrzebnej odzieży. Nie pakuj jeśli nie musisz do foliowych woreczków np. owoców, warzyw – używaj materiałowych woreczków a cenę przyklej bezpośrednio na zakupiony towar. Produkty sypkie np. takie jak: makarony, bakalie, płatki można pakować do papierowych torebek lub do własnego kartonika nie używając do tego woreczków foliowych. Gdy płacisz w sklepie kartą nie bierz potwierdzenia zapłaty za zakupy jeśli nie jest to konieczne – wydruk i tak ląduje prędzej czy później w koszu na śmieci, a podstawą reklamacji jest paragon.

2.       Ograniczaj – ogranicz do minimum zakupy nowych zbędnych rzeczy takich jak kolejna para butów, ubrania czy kosmetyki – nawet jak są super promocje J Wiesz mi jest to trudne ale dasz radę jeśli zobaczysz ile pieniędzy zostało Ci w portfelu. Jeżeli już konieczne jest powiększenie garderoby -  rozejrzyj się - są różne możliwości znalezienia rzeczy z tzw. drugiej ręki np. olx, allegro, vinted, etc. Nie raz znalazłam bardzo ciekawe oferty np. na olx gdy ktoś sprzedawał nieużywane rzeczy jeszcze z metkami zdecydowanie taniej niż w sklepie.

3.       Używaj ponownie – kiedy masz już w domu jakąś rzecz postaraj się jej używać jak najwięcej razy, np. kupujesz produkty w słoiku? Wykorzystaj słoik na własne przetwory. Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych. Naprawiaj, zamiast kupować nowe. Drukujesz jednostronnie? Jeśli możesz, wykorzystaj drugą stronę na notatki, zrób fiszki lub listę zakupów. Niemodne ubrania możesz przerobić, ze skrawków tkanin coś uszyć. Nawet korki od butelek mogą posłużyć do zrobienia podkładki pod gorące naczynia.

4.       Przetwarzaj, poddaj recyklingowi – jeśli mamy już coś faktycznie do wyrzucenia, nie można z niego nic już przydatnego zrobić wyrzućmy go ale zróbmy to z głową. Najważniejsze to segregacja, segregacja i jeszcze raz segregacja śmieci. Mieszkańcy Katowic na stronie https://odpady.katowice.eu/odpady-szukaj/ mogą sprawdzić, do którego z pojemników czy worków konkretny odpad powinien trafić.

5.       Kompostuj – do osobnych, specjalnych pojemników czy worków na odpady bio wrzucamy:

- organiczne odpady ogrodowe (trawę, liście, rozdrobione gałęzie) gnijące owoce, obierki z warzyw i owoców oraz fusy z kawy czy herbaty. Można też samemu - jeśli ma się do tego warunki - założyć własny kompostownik w ogrodzie lub po ustaleniu z zarządcą budynku na balkonie. Kompostowanie to najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Kompostownik zakładamy od wiosny do jesieni, przy dodatnich temperaturach. Miejsce przeznaczone na kompostownik powinno być osłonięte od wiatru i zacienione i nieco wzniesione. Z doświadczenia podpowiem, że kompostownik dobrze jest umiejscowić obok intensywnie pachnącej rośliny np. bzu.

1 komentarz: