środa, 29 lipca 2020

Ekowakacje

Ekowakacje to przede wszystkim aktywne spędzanie czasu oraz poznawanie przyrody i lokalnej kultury. Aktywni ekoturyści w tym zakresie doceniać będą jazdę konno, jazdę na rowerze, nurkowanie, wędrówka po górach, wspinaczka po skałkach czy nawet nurkowanie. Ci mniej aktywni preferują wędrówki po lasach, rezerwatach czy parkach krajobrazowych lub uczestniczą w relaksujących warsztatach o charakterze promowania kuchni i kultury regionu - warsztatach pieczenia chleba czy tkactwa itp.

Oto 7 wskazówek, jak w te wakacje odpoczywać i zwiedzać nie szkodząc przyrodzie:

1. Nie zostawiaj śmieci na szlaku ani na plaży. W Polsce w wielu miejscach uczęszczanych przez turystów bez problemu znajdziesz kosz na śmieci. Jeśli go nie ma, weź śmieci ze sobą. Wiele osób wyrzuca organiczne odpadki na ziemię zamiast zabrać je do domu. To błąd. Skorupki od jajek oraz skórki owoców zapewne rozłożą się po niedługim czasie.

 

2. Weź ze sobą wodę w wielorazowej butelce. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że plastikowe śmieci to prawdziwa zmora. Wiele rodzajów plastiku nigdy nie ulega rozkładowi i nawet po kilkudziesięciu i kilkuset latach pozostaną w przyrodzie w postaci cząsteczek mikroplastiku. Zamiast kupować wodę w plastikowej butelce, weź ze sobą bidon lub butelkę z filtrem. W wielu miejscach uczęszczanych przez turystów bez trudu znajdziesz kran lub źródełko, z którego zaczerpniesz czystą wodę.

 

3. Zamiast tandetnych pamiątek kupuj produkty lokalne. Większość pamiątek jakie znajdziemy na straganach w pobliżu atrakcji turystycznych nie ma nic wspólnego z tymi miejscami. Zostały one wyprodukowane w Chinach, być może bez poszanowania praw człowieka i zasad ochrony środowiska i przebyły długą drogę aby znaleźć się tu gdzie są. Zamiast finansować turystyczną tandetę, kupuj produkty lokalne, rękodzieło, przysmaki regionalne i wspieraj tym samym miejscową społeczność. Strzeż się jednak wyrobów z kłusownictwa oraz innych podejrzanych źródeł.

 

4. Wybieraj kosmetyki, które nie zanieczyszczają środowiska. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że popularne kosmetyki i środki czystości są źródłem zanieczyszczeń wód i zagrażają wielu gatunkom zwierząt i roślin. Zastanów się nad zmianą kosmetyków na naturalne. Zwróć uwagę w szczególności na to, czy krem do opalania którego używasz jest bezpieczny dla środowiska – w czasie wakacyjnych kąpieli trafia on bezpośrednio do zbiorników wodnych. Warto używać kosmetyków wykorzystujących naturalne ekstrakty roślinne z certyfikowanych, ekologicznych upraw których producenci nie przeprowadzają testów na zwierzętach.

 

5. Zrezygnuj z plastikowych słomek. Wszystkie, kiedykolwiek wyprodukowane, plastikowe słomki nadal są na świecie. Bardzo rzadko trafiają one do recyklingu, za to bardzo często trafiają do mórz i oceanów. Niejednokrotnie są przyczyną śmierci zwierząt wodnych, które połykają je (delfiny, słonie morskie, duże ryby, ptaki…) albo wciągają w nozdrza (żółwie). Najlepiej po prostu zrezygnuj ze słomki.

 

6. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt. Jest to nie tylko niemądre, ale może być niebezpieczne. Dzikie zwierzęta powinny odżywiać się tym, co same znajdą lub upolują. Jeśli dokarmiamy je w sezonie, zimą może im zabraknąć systematycznych dostaw łatwo dostępnego pożywienia. Przeważnie nasz prowiant nie jest dostosowany do ich układu pokarmowego i może zaszkodzić. Zdarza się też, że dzikie zwierzęta skuszone zawartością śmietników lub wyrzuconego na szlaku jedzenia zbliżają się do ludzi bardziej niż byśmy chcieli.

 

7. Trzymaj się wyznaczonych ścieżek i szlaków. Zostały one wyznaczone po to, aby umożliwić ci odwiedzenie miejsc, do których w przeciwnym razie nie mógłbyś prawdopodobnie dotrzeć. Są one przeważnie bezpieczne, oznakowane, opisane. Jeśli masz wątpliwości, w lokalnym biurze turystycznym lub przewodniku sprawdzisz ich stopień trudności. W górach schodzenie z wyznaczonych tras może być niebezpieczne i grozić spadnięciem w przepaść, osunięciem terenu, zbłądzeniem.


źródło: Pexels

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz