piątek, 27 lutego 2015

Pamiętajmy o... historii

Przypominamy, że trwa czas rocznic i świąt znaczących dla Polski i Górnego Śląska. W styczniu obchodziliśmy 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wypożyczania ze swoich księgozbiorów dokumentów związanych z tą bolesną dla Górnoślązaków tematyką. W naszej filii znajdą Państwo takie pozycje książkowe, jak: „Tragedia górnośląska” Franciszka Antoniego Marka oraz „Legendy, manipulacje, kłamstwa prof. F.A. Marka w ‘Tragedii górnośląskiej’ a prawda o Śląsku i powojennej dyskryminacji jego mieszkańców” Ewalda Stefana Polloka.
Należy dodać, że rok 2015 został ogłoszony przez sejmik województwa śląskiego Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.
Z kolei 1 marca po raz czwarty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. To dzień, w którym wspominamy i oddajemy cześć „żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” (Lech Kaczyński). Zachęcamy do wypożyczania książek o tym zagadnieniu ze zbiorów naszej książnicy:
„Śród żywych duchów” Małgorzata Szejnert,
„Generał Aleksander Krzyżanowski ‘Wilk’: komendant Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK: jeden z wyklętych” Krzysztof Tarka,
„Żołnierze wyklęci” Jerzy Ślaski,
„Major Jan Tabortowski ‘Bruzda’: jeden z wyklętych” Sławomir Poleszak,
„Z cienia: powieść o żołnierzach wyklętych” Sebastian Reńca,
„Śledztwo wyklętych” Zbigniew Młot-Kulesza.
Zapraszamy także do korzystania ze zbiorów pozostałych filii bibliotecznych, wśród nich znajduje się m.in. książka „Żołnierze wyklęci: przecież to dziecko bandyty!” Marka A. Koprowskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz