piątek, 29 maja 2020

Moje fiszki: Korea i K-pop

Półwysep Koreański zamieszkiwany przez obywateli dwóch państw: Republiki Korei (Korea Południowa) i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (Korea Północna). Ludzi ci przez wiele wieków, aż do podziału po II wojnie światowej, tworzyli jeden naród. Ten tragiczny podział spowodował, że zupełnie odmiennie potoczyła się historia tych krajów, inaczej zarysowuje się ich kultura, a przede wszystkim doprowadził do konfliktu militarnego.

Półwysep Koreański i oba państwa, choć odległe nam geograficznie i kulturowo, są dla nas fascynujące. Z zaciekawieniem śledzimy nieliczne informacje z komunistycznej Korei Północnej odciętej od reszty świat i ulegamy urokowi „koreańskiej fali” rodem z Korei Południowej.

I to Korea Południowa jest fenomenem w skali światowej! Ten odizolowany na półwyspie kraj, żyjący w cieniu wojny atomowej, w połowie lat 50. XX wieku był pogrążony w skrajnym ubóstwie, a dziś jest 11. najbogatszym krajem na świecie. Muzyka popularna, romantyczne seriale, gry, kosmetyki, kuchnia i nowoczesne gadżety podbiły cały świat. Wszystko bardzo dokładnie dopracowane, wprawiające w zachwyt ludzi z Zachodu, których ogrania fascynacja sposobem życia Koreańczyków.

Koreańska fala to także wspierany przez lokalny rząd ogromny biznes, którego sukces również przekłada się na pozycję międzynarodową kraju. Korea uruchomiła miliardy dolarów, by stać się największym eksporterem popkultury na świecie. Stylowa i dynamiczna Korea z seriali i koncertów przyciąga inwestorów i turystów. A to pomaga sprzedawać tablety Samsunga i auta Hyundaia. Z koreańskiej fali korzystają też producenci kosmetyków, tabletów czy zegarków.

Muzyka popularna, czyli k-pop, to globalna marka i interesujące zjawisko społeczne. Ten gatunek muzyczny przebił się do czołowej dziesiątki najchętniej słuchanych gatunków muzycznych w serwisie Spotify. Zespoły takie jak BTS mają rzesze fanów na całym świecie, w tym oczywiście w naszym kraju. Globalna armia fanów BTS ma moc i siłę!

Zachęcam do sprawdzenia czy pokochacie Koreę, czy raczej ją znienawidzicie. Zapraszamy do naszej Biblioteki. Może któraś z dostępnych u nas książek pozwoli Wam na wyrobienie sobie własnego zdania.

zdjęcie: bibliotekarka w akcji

zdjęcie: bibliotekarka w akcji

zdjęcie: bibliotekarka w akcji



Polecam zacząć od tych tytułów:

Frank Ahrens: Koreańczycy: w pułapce doskonałości.

Adrian Besley: BTS: koreańska fala.

Karolina Bednarz: Kwiaty w pudełku: Japonia oczami kobiet.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz