czwartek, 21 maja 2020

Kuchnia na kwarantannę - dzieci gotują

Przyrządzanie potraw może sprawiać wiele przyjemności i być wspaniałą zabawą nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.

Bo co ciekawego może się wydarzyć podczas wspólnego gotowania z maluchem?

- Dziecko może łączyć zabawę z nauką. Na przykład poznawać różnicę pomiędzy trzema marchewkami i pięcioma jabłkami. Uczyć się kształtów, kolorów oraz nowych słów. Obserwować niektóre zjawiska fizyczne (rozpuszczanie, parowanie, wrzenie itp.). A także chłonąć wiedzę o świecie – aby mieć świadomość, że np. mięso, mleko czy owoce nie powstają w supermarkecie.

- Wspólne gotowanie to również świetne ćwiczenie koordynacji oko–ręka. Dziecko może podawać różne składniki potraw, dzielić je na porcje czy układać na talerzach.

- Gotowanie z dzieckiem może również mieć fantastyczny wpływ na zdrowe nawyki żywieniowe malucha. Pociecha o wiele chętniej może chcieć spróbować samodzielnie przygotowanych potraw nawet jeżeli znajdują się w niech same warzywa, zazwyczaj niezbyt lubiane przez najmłodszych.

- Kolejną zaletą wspólnego gotowania z dzieckiem jest to, że maluch ma możliwość podejmowania decyzji odnośnie do ulubionych potraw. A dziecko, które czuje, że jego zdanie jest brane pod uwagę, jest zazwyczaj o wiele bardziej skłonne do współpracy.

- Wspólne gotowanie zbliża do siebie dziecko i rodzica, a przynajmniej powinno – dokładnie tak jak każda wspólna zabawa.

- I na koniec – gotowanie to umiejętność bardzo przydatna w dorosłym życiu. Jeżeli dziecko od małego będzie wiedziało, że przygotowanie zwykłej zupy wcale nie jest przesadnie trudne, to późniejsze usamodzielnienie się powinno być o wiele prostsze.


Najlepsze książki kucharskie z przepisami dla dzieci – TOP 5

1.Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami
2. Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci
3. MasterChef Junior. Czwarta edycja
4. Dzieci gotują. Wielka ksiega przepisów
5. Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku

Wypróbuj przepis WIOSENNA AWANTURKA:

Składniki:

- kostka białego sera,
- mały kubek śmietany,
- pół pęczka rzodkiewek,
- pół pęczka szczypiorku,
- pół świeżego ogórka,
- sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Umyj dokładnie warzywa.
2. Obierz ogórek ze skórki, odkrój od rzodkiewek ogonki i liście.
3. Przełóż do miski ser i dokładnie rozgnieć go widelcem.
4. Zetrzyj na drobnej tarce ogórek i rzodkiewki.
5. Posiekaj starannie szczypiorek.
6. Przełóż do miski z serem warzywa, dodaj 2 łyżki śmietany, odrobinę soli i pieprzu do smaku, a następnie wymieszaj ze sobą składniki.

Smacznego!

BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz