środa, 29 maja 2024

Książka czy serial?

 


 Serial "Bridgertonowie" to produkcja Netflixa, która zadebiutowała w grudniu 2020 roku. Jest to adaptacja serii powieści autorstwa Julii Quinn, osadzona w czasach regencji w Anglii. Serial szybko zdobył ogromną popularność dzięki swojemu barwnemu przedstawieniu epoki, wciągającej fabule i różnorodnym postaciom. Z okazji niedawnej premiery kolejnego sezonu przyjrzymy się bliżej temu, co ma nam do zaoferowania zarówno seria książek, jak i serial.

 Seria książek Julii Quinn składa się z ośmiu powieści, z których każda koncentruje się na jednym z członków rodziny Bridgertonów. Książki są pełne romansu, intryg i humoru, a także głębokich relacji rodzinnych.

 Wszystkie części można znaleźć u nas w bibliotece - każda w odświeżonej odsłonie z "serialową" okładką :-) tytuły w kolejności, to:

“Mój książe”

“Ktoś mnie pokochał”

“Propozycja dżentelmena”

“Miłosne tajemnice”

“Oświadczyny”

“Grzesznik nawrócony”

“Magia pocałunku”

“Ślubny skandal”

 Każda książka skupia się na jednej parze, co pozwala na głębsze rozwinięcie ich relacji i charakterów. Czytelnicy mogą lepiej zrozumieć motywacje postaci i ich wewnętrzne przeżycia.

 Serial wprowadza więcej wątków pobocznych i postaci, co sprawia, że fabuła jest bardziej złożona. Niektóre postacie i wydarzenia zostały zmienione lub dodane, aby lepiej pasowały do formatu telewizyjnego.

 Styl pisania Julii Quinn jest lekki i pełen humoru, co sprawia, że książki są przyjemne do czytania. Atmosfera jest bardziej intymna i skupiona na emocjach bohaterów.

 Serial dodaje czarujący, wizualny aspekt - kostiumy, scenografia i muzyka tworzą bogaty obraz, który zachwyca zarówno oczy jak i uszy - widzowie mogą odnaleźć współczesne hity w aranżacji na instrumenty z epoki.

 Powstanie serialu "Bridgertonowie" miało ogromny wpływ na popularność książek Julii Quinn. Po premierze serialu, sprzedaż książek znacząco wzrosła, a wiele z nich trafiło na listy bestsellerów. Wydawnictwa zaczęły wydawać nowe edycje książek z okładkami nawiązującymi do serialu.

 Serial przyciąga szerszą publiczność, w tym osoby, które wcześniej nie znały twórczości Julii Quinn. W przerwie między kolejnymi sezonami wiele z tych osób sięgnęło po książki, żeby raz jeszcze zawitać do świata Bridgertonów. Fani z pewnością nie byli zawiedzeni, bo książki oferują szczegółowe opisy oraz rozwinięcie poszczególnych wątków.

 Na dodatkową uwagę zasługuje postać Lady Whistledown, która pojawia się zarówno w serialu jak i w książkach.

 Kim jest Lady Whistledown?

 Jest tajemniczą autorką plotkarskiej kolumny. Jej teksty pełne są pikantnych szczegółów na temat życia arystokracji, co sprawia, że jest zarówno uwielbiana, jak i znienawidzona przez londyńską socjetę.

 Lady Whistledown pełni rolę narratora i komentatora wydarzeń w książkach. Jej kolumny są wplecione w fabułę, dostarczając czytelnikom dodatkowych informacji i humorystycznych uwag na temat bohaterów i ich perypetii. Jej tożsamość jest tajemnicą przez większość serii, co dodaje intrygi i napięcia.

 Jeśli chcecie dowiedzieć się, kto skrywa się pod tym tajemniczym pseudonimem, koniecznie sięgnijcie po część, zatytułowaną "Miłosne tajemnice".

 W serialu "Bridgertonowie" produkcji Netflixa, Lady Whistledown również odgrywa kluczową rolę. Jej kolumny są czytane przez narratorkę, której głos podkłada Julie Andrews. Serial wprowadza postać Lady Whistledown w podobny sposób jak książki, jednak jej tożsamość jest ujawniona wcześniej niż w książkach, co dodaje nowy wymiar do fabuły.

Lady Whistledown jest symbolem władzy słowa i wpływu plotek na życie społeczne. Jej kolumny mogą zniszczyć reputację lub podnieść status społeczny, co pokazuje, jak wielką moc mają informacje i jak mogą być wykorzystywane.

Lady Whistledown to fascynująca postać, która dodaje głębi i humoru do serii "Bridgertonowie". Jej spostrzeżenia i komentarze są często celne i zabawne, a tajemnica jej tożsamości dodaje intrygi. Poznanie jej historii i motywacji pozwala lepiej zrozumieć dynamikę społeczną i relacje między postaciami w książkach i w serialu.

Na osoby, które nie są zdecydowane by zacząć czytać całą serię, w siódemce czeka "Kronika towarzyska Lady Whistledown"- ta antologia zawiera opowiadania napisane przez Julię Quinn oraz innych autorów: Suzanne Enoch, Karen Hawkins i Mia Ryan. Każde opowiadanie jest osadzone w świecie Bridgertonów, wszystkie postacie są ze sobą w jakis sposób powiązane a sarkastyczne i pełne humoru komentarze Lady Whistledown dodają dodatkowy kontekst. Antologia jest równiez doskonałą propozycją dla czytelników, którzy z zapartym tchem prześledzili już wszystkie perypetie bohaterów głównej serii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz