czwartek, 14 marca 2024

Polskie nagrody rozdane w 2023 roku

 


 Poprzedni post przedstawił najważniejsze nagrody, jakie zostały wręczone za granicami Polski. Jednak i w naszym kraju wiele się działo. Zapraszamy do prześledzenia poniższych tytułów, a w szczególności zapoznania się z tymi, które dostępne są w naszej Bibliotece.

 Laureatką Nagrody Literackiej Nike została Zyta Rudzka za "Ten się śmieje, kto ma zęby" – powieść o historii kobiety, która, jak się wydaje, straciła wszystko, jednak nie traci siebie, co staje się jej siłą. Książka ta otrzymała również Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a sama autorka – jednak nie jako podsumowanie twórczości – została laureatką Poznańskiej Nagrody LiterackiejTę pozycję znajdziecie na Siódemkowej półce.

 Paszport "Polityki" otrzymał Grzegorz Piątek za książkę "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939". Jest to opowieść o utopii tworzenia czegoś nowego i mocno nam przypomina, że wszystko, co budujemy opieramy na własnych doświadczeniach i od pewnych cech uciec nie można. Pozycja ta uhonorowana została również Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii Esej.
Również ta książka ta czeka na Czytelników w naszej Filii.

 Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została przyznana Annie Goc, autorce "Głuszy". W tej książce poruszony został problem obcości i wykluczenia społecznego, z jakim spotykają się osoby głuche – nie tylko jako obywatele, ale również jako członkowie rodzin.
Z tym reportażem możecie się zaznajomić, wypożyczając go u nas.

 Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” została przyznana Sašy Stanišiciowi za książkę "Skąd". Powieść ta, niemal autobiograficzna, przedstawia życie uchodźcy próbującego odnaleźć się w nowym kraju.

 Wrocławska Nagroda Poetycka "Silesius" powędrowała do Piotra Sommera, w uznaniu za jego "Lata praktyki". Tom poezji traktuje o upływie czasu, również w kontekście starości.

Natomiast w kategorii „Debiut” wyróżniono Ivana Davydenkę za "Halal".

Silesiusem za całokształt twórczości uhonorowano Joannę Mueller.

 Nagrodę Conrada przyznano Urszuli Honek za zbiór opowiadań "Białe noce". Autorkę wyróżniono również Nagrodą Kościelskich. Tę pozycję znajdziecie na półce w Siódemce.

 Nagroda Literacka Gdynia w kategorii Poezja powędrowała do Marcina Czerkasowa za "Mountain View".

 Natomiast Małgorzata Żarów otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza za pełną onirycznych wizji powieść "Zaklinanie węży w gorące wieczory".

Nagroda Literacka Gdynia trafiła również do Jerzego Kocha za najlepszy przekład na polski z języka niderlandzkiego książki Marieke Lucasa Rijnevelda "Mój mały zwierzaku".

 Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla została przyznana za książkę "Agla. Alef" autorstwa Radka Raka. Tę pozycję wypożyczycie w naszej bibliotece wraz z jej kontynuacją – "Alef. Aurora".

 "Krzywda" Marka Stelara została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru, natomiast w plebiscycie czytelników zwyciężył Maciej Siembieda i jego "Katharsis" – przyznana mu została Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru.

 Anna Potyra otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść "Pakt".

 Natomiast Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odebrała B.A. Paris w uznaniu za całokształt pracy twórczej. Książki tej pisarki można znaleźć na Siódemkowych półkach.

 Anna Piwkowska za wiersze zebrane w tomie "Furtianie" została laureatką Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida.

 Za najlepszą książkę dziecięcą uznano tytuł "Antosia w bezkresie" autorstwa Marcina Szczygielskiego i przyznano mu Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego. Powieść ta podejmuje trudny temat deportacji dzieci na tereny Kazachstanu i Syberii w czasie II wojny światowej.

 Czy z którąś z wymienionych pozycji mieliście już okazję się zapoznać? Jeżeli nie – zapraszamy do Siódemki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz