wtorek, 14 lipca 2020

Ogrody w miastach cz. 2


MFO Park
Zurych, Szwajcaria (2002)

https://urbannext.net/mfo-park/


   W Zurychu powstał park będący ogromnym metalowym rusztowaniem, który został obsiany roślinami pnącymi się. Zaprojektowano go na miejscu starej fabryki, dlatego nadali mu kształt przypominający halę produkcyjną. Między ścianami z roślin znajduje się sieć schodów, podwieszanych platform i tarasów, z których można podziwiać park. MFO Park spełnia również funkcję sali koncertowej na otwartym powietrzu jak i kina.


Muzeum Drzew
Rapperswil-Jona, Szwajcaria (2010)

https://www.archdaily.com/65463/tree-museum-oppenheim-architecture-design/500938fb28ba0d27a7001f18-tree-museum-oppenheim-architecture-design-image

   To nietypowe muzeum pod gołym niebem stworzył Enzo Enea, architekt krajobrazu i kolekcjoner drzew ze Szwajcarii. Umieścił w nim 50 wyjątkowych okazów e swojej kolekcji. Część eksponatów to drzewa uratowane przed wycięciem z placów budowy.


Kwietny Tunel
Kitakyushu, Japonia (1977)

https://www.elle.pl/decoration/galeria/kwiatowy-tunel-z-kawachi-fuji-garden-w-japonii/kwiatowy-tunel-w-kawachi-fuji-garden-fot-shutterstock


   W Japonii powstał Kawachi Fujien, czyli Kwietny Tunel. Kwiat glicynia ma kwiaty zebrane w długie zwisające grona, a najbardziej okazały kwiat glicynii możecie znaleźć w tym oto ogrodzie. Trzeba pamiętać, że jest to roślina silnie trująca.


Leczniczy Ogród
Crown Sky Garden, Chicago, USA (2012)

https://worldlandscapearchitect.com/crown-sky-garden-chicago-usa-mikyoung-kim-design/#.XwyEzecwjcc


   Mikyoung Kim zaprojektowała ogród na jedenastym pietrze szpitala dziecięcego w Chicago. Architektka postanowiła stworzyć dla małych pacjentów przestrzeń, która pomoże przenieść się w zupełnie inny świat i zapomnieć o przykrościach chorowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz