piątek, 24 sierpnia 2018

Hawana: miasto słońca, zabawy i tańca

W naszej bibliotece pojawiła się nowa ekspozycja, do której obejrzenia serdecznie zachęcamy!
Hawana: miasto słońca, zabawy i tańca
 Rozbieżność opinii na temat Hawany jest bardzo duża po części dlatego, że w tym mieście niezgadzanie się ze sobą stanowi element obyczaju. Największa zgoda panuje jednak co do tego, że Hawana różni się od jakiegokolwiek innego miasta na Ziemi.

 Podobnie jak delirium, taniec, ironia, poczucie humoru i okna bez szyb, baseball jest w stolicy Kuby jedną z tych rzeczy, które są tam zawsze obecne - to jeszcze jeden temat, na który można się w Hawanie spierać.
W Hawanie znajduje się najsłynniejszy poza Pere-Lachaise cmentarz na świecie. Mający powierzchnię pięćdziesięciu hektarów Cementerio Cristobal Colon, czyli cmentarz imienia Krzysztofa Kolumba, leży w dzielnicy Vedado. Pochowano na nim milion osób. Wśród miliona osób pochowanych na cmentarzu Colon znajdują się: pisarze Nicolas Guillen, Alejo Carpentier, Jose Iezama Lima (...) antropolog Fernando Ortiz (...).
Hemingway mieszkał w Hawanie przez trzy dekady, czyli dłużej niż gdziekolwiek indziej, jednak stale podróżował i bardzo mało napisał o tym mieście. Jego dobrze zachowany dom na podmiejskim wzgórzu nie ma w sobie prawie nic kubańskiego. Zmieniono go w muzeum i stanowi on obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Hawany.

Co niezwykłe, w kraju słynącym z rodzinnych wyrobów tytoniowych modne stały się amerykańskie papierosy.

źródło: Hawana: podzwrotnikowe delirium / Mark Kurlansky ; Wołowiec : Wydawnictwa Czarne, 2018.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz