Mówiono o nim: James Dean, Brat-Łata, outsider albo... św. Franciszek w dżinsach. Jego buntownicza natura, fantazyjny styl życia i metafizyczna poezja, wzbudzały zainteresowanie jego życiem i dziełem.

Na spotkaniach autorskich często śpiewał swoje piosenki przy akompaniamencie gitary - za te piosenki pokochało go pokolenie młodych - zbuntowanych z lat 80. i 90. zeszłego stulecia.

Prozaik i poeta, urodził się 18 sierpnia 1937 roku we Francji, zmarł tragicznie 24 lipca 1979 w Warszawie.
Podczas studiów drukował swoje wiersze i prozę poetycką na łamach takich pism jak: Kultura i życie, Kamena, Twórczość. W 1962 roku Stachura zadebiutował zbiorem opowiadań Jeden dzień. W 1966 roku ukazał się drugi tom opowiadań: Falując na wietrze, za który został wyróżniony nagrodą Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

W 1969 roku ukazała się pierwsza powieść Stachury - Cała jaskrawość.
Zakonserwowany przedwczesną, gwałtowną śmiercią w wiecznej młodości, razem ze swoimi wciąż młodymi bohaterami, a właściwie sobowtórami, porte-paroles: Edmundem Szeruckim, Michałem Kątnym czy Jankiem Praderą - nie zestarzeje się już nigdy.
Źródło: http://culture.pl/pl/tworca/edward-stachura
http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/edward-stachura-19371979
W Filii nr 7 jest dostępna nasza najnowsza ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Edwarda Stachury. Serdecznie zapraszamy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz