wtorek, 30 czerwca 2020
Wirtualne Lato z Książką
poniedziałek, 29 czerwca 2020
Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki
piątek, 26 czerwca 2020
Książki dla dzieci o problemach
czwartek, 25 czerwca 2020
Moje fiszki: Carlos Ruiz Zafon
(…) książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, tych, którzy je czytają i którzy o nich marzą.
„Gra anioła”
19 czerwca 2020 r. zmarł Carlos Ruiz Zafon - jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich, autor cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”.
Carlos Ruiz Zafon urodził się w Barcelonie w 1964 roku – dokładnie za trzy miesiące skończyłby 56 lat. Z wykształcenia był dziennikarzem,od 19. roku życia pracował w reklamie. Zdecydował jednak, że woli poświęcić się pisarstwu. Jego kariera literacka zaczęła się w 1993 roku, gdy na hiszpańskim rynku ukazała się pierwsza książka dla młodzieży jego autorstwa. Za „Księcia Mgły" otrzymał Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé. Dzięki nagrodzie, która miała również wymiar finansowy, autor zrealizował swoje marzenie o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych i wyjechał do Los Angeles. Tam pisał scenariusze filmowe oraz kolejne książki. Następne trzy powieści, czyli „Pałac Północy”oraz „Światła września”, razem złożyły się na „Trylogię mgły”. Kolejna publikacja, zatytułowana „Marina”, również była skierowana do młodych czytelników.
Światowy sukces przyniósł mu jednak dopiero opublikowany w 2001 roku „Cień wiatru”. Pomysł na napisanie tej książki powstał, gdy pisarz odwiedził pewną starą księgarnię na obrzeżach Los Angeles. Był pod wrażeniem jej rozmiarów i niezwykłej atmosfery, którą zapragnął oddać na kartach swej powieści. Tak powstała historia Daniela Sempere i jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości do książek.
Książka ta rozpoczęła cykl Cmentarz Zapomnianych Książek. Kolejne jego części to: „Gra Anioła”, „Więzień Nieba” i „Labirynt duchów”. Saga rodziny Sempere stała się czytelniczym fenomenem na wszystkich kontynentach, została przetłumaczona na ponad 30 języków i opublikowana w 45 krajach.
Carlos Ruiz Zafon jest drugim po Cervantesie najczęściej czytanym pisarzem hiszpańskim. Zapraszamy do lektury jego powieści, które znajdziecie w zbiorach Filii nr 5 Młodzieżowej i Filii nr 7.
Pamiętajcie drodzy Czytelnicy:
Jedyny przyzwoity obyczaj, którego należy bronić stanowczo, to obyczaj czytania, podczas gdy reszta jest kwestią sumienia każdego z osobna.
„Więzień Nieba”
https://lubimyczytac.pl/nie-zyje-carlos-ruiz-zafon-autor-cienia-wiatru-pisarz-mial-56-lat
środa, 24 czerwca 2020
Kaktusy
Kaktusy są mało wymagającymi sukulentami potrzebującymi jedynie minimum wody, dużo światła oraz odpowiedniej temperatury w okresie wzrostu i odpoczynku. Duża część sukulentów pochodzi z terenów suchych i gorących rosnących w ziemi (opuncje, kaktusy o pokroju kulistym i kolumnowym), ale są też kaktusy liściaste i członowe, które żyją jako epifity w lasach tropikalnych. Kaktusy rosnące w ziemi (przepuszczalna z zawartością piasku) potrzebują dużo światła, ciepła oraz regularnego podlewania i zasilania odpowiednim nawozem latem oraz ograniczenia podlewania zimą. Rośliny kwitnące zimą i wczesną wiosną z z racji swojego pochodzenia lubią podłoże próchnicze, wolą półcień niż pełne słońce. Wszystkim tym roślinom aby zapewnić intensywne kwitnienie potrzebny jest odpoczynek jesienią i wczesną zimą (ograniczenie podlewania oraz chłodniejsze stanowisko). Podlewać gdy górna warstwa podłoża jest przeschnięta, epifity tylko miękką wodą. W czasie tworzenia się pąków kwiatowych nie obracać doniczki.
![]() |
Kaktus wielkanocny
Źródło: Helmut Jantra "365 porad dla miłośników kwiatów"
wtorek, 23 czerwca 2020
Dzień Ojca z perspektywy ojca
poniedziałek, 22 czerwca 2020
Polska na wakacje cz. 2
ORLE GNIAZDA – OGRODZIENIEC
„Orle gniazda” to symbol Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie znajdziecie kolekcję średniowiecznych zamków, które bielą się w jej krajobrazie. Jakże często, usiadłszy na wapiennej skałce skrytej w bukowym lesie człowiek sam się dziwi, że znajduje się tak blisko miast Górnego Śląska. Pas skalistych wzniesień Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest przyrodniczą osobliwością naszego kraju.
Jedno z najwspanialszych „Orlich gniazd” w środkowej części Jury to zamek w Ogrodzieńcu.
Jest on największy oraz najbardziej malowniczy jak również najwyżej położony na Jurze. Warownię zbudowano na najwyższym wzniesieniu całego pasma wyżynnego pomiędzy Krakowem a Częstochową. Wzgórze usiane jest mnóstwem ostańców wapiennych, w które wkomponowano obronną budowlę. Początki zamku sięgają XIV wieku, dzisiejszy kształt zawdzięcza renesansowej przebudowie. Dziś zamek jest ciekawą propozycją na weekend, jest udostępniony do zwiedzania. Na dziedzińcu przez cały sezon organizowane są ciekawe imprezy, jedną z nich jest Turniej Rycerski organizowany co roku z udziałem bractw rycerskich. Wokół zamku wznoszą się liczne ostańce zwane Skalnym Miastem Podzamcza. Wielbiciele wędrówek pieszych, rowerowych, czy konnych znajdą tutaj wiele szlaków turystycznych. Po drugiej stronie ruin zamku znajduje się AdrenalinaPark - wyzwanie dla młodzieży i dorosłych. Niebywałą atrakcja Ogrodzieńca jest także pierwszy w Polsce Park Kolejowy z miniaturami pociągów, którym można podróżować tunelami oraz wiaduktami.
Niedaleko ruin słynnego zamku powstał kompleks parków tematycznych nawiązujących do średniowiecznej warowni i jej czasów. tj: Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.
Zapraszam!
piątek, 19 czerwca 2020
Modlitwa do morza
20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Tylko w 2019 r. liczba uchodźców przekroczyła 70 milionów. Są to głównie osoby uciekające ze swoich krajów przed trwającymi w nich konfliktami zbrojnymi, łamaniem praw człowieka czy prześladowaniami. Sama wojna w Syrii, która trwa już 9 lat, pochłonęła prawie pół miliona istnień ludzkich, a blisko 6 mln zmusiła do ucieczki.
Khaled Hosseini znany jest czytelnikom z bestsellerowej książki „Chłopiec latawcem”. W 2018 r. ukazała się jego „Modlitwa do morza” – ascetyczna w formie proza uzupełniona ilustracjami Dana Williamsa. To krótki, przejmujący monolog ojca, skierowany do kilkuletniego syna. Oboje są uchodźcami z Syrii, którzy oczekują na plaży na transport do lepszego świata. Ich droga niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i nie gwarantuje bezpiecznego finału. Cóż jednak innego pozostaje bohaterom? Za wszelką cenę spróbują znaleźć dla siebie nowe miejsce, z dala od domu i bliskich.
Ta niepozorna książka niesie ze sobą spory ładunek emocji, podkreślany pięknymi obrazami D. Williamsa. Polecam tą niezwykłą lekturę zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Warto bowiem uzmysłowić im, że ni wszędzie dzieci mogą cieszyć się beztroskim życiem.
Książka jest w zbiorach Filii nr 7, ul. Franciszkańska 25.
czwartek, 18 czerwca 2020
Nie taki wirus straszny… "binge watching" i literatura
Zainteresowanie serialami jest zjawiskiem powszechnym, lecz niekoniecznie bezpiecznym. Większość ludzi zna umiar, potrafi dawkować odcinki i kontrolować czas przeznaczony na tę czynność. Jednakże czas gdy przebywaliśmy w domu ograniczając swą aktywność spowodowała, że wiele godzin poświęcaliśmy na binge watching.
Seriale stały się ważnym elementem kultury współczesnej i naszego życia. Jak stwierdza Olga Tokarczuk:
Możemy mieć dziś wielką satysfakcję, że jesteśmy świadkami powstania nowego sposobu opowiadania świata, jaki niesie ze sobą serial filmowy, a którego ukrytym zadaniem jest wprowadzić nas w trans. Oczywiście ten sposób opowiadania istniał już w mitach i opowieściach homeryckich, a Herkules, Achilles czy Odyseusz to bez wątpienia pierwsi serialowi bohaterowie. Jednak nigdy wcześniej nie zagarnął on dla siebie tak dużo przestrzeni i nie wpływał tak istotnie na zbiorową wyobraźnię. Pierwsze dwie dekady XXI wieku z pewnością należą do seriali. Ich wpływ na sposoby opowiadania (i przez to też rozumienia) świata jest rewolucyjny.
My zachęcamy Was, naszych czytelników, do szukania powiązań między literaturą i serialami. Do sięgnięcia po te książki, które stały się podstawą scenariuszy seriali lub też ich inspiracją. Lista tytułów jest imponująca i obejmuje wszystkie gatunki, od akcji, horroru, fantastyki, komedii po romans i historie z życia wzięte.
Nie przedstawiamy rankingu bo te niech stworzy sobie każdy z nas sam. Przedstawiamy jednak kilka zdjęciowych propozycji z naszej bibliotecznej ekspozycji. Te tytuły sprawią przyjemność zarówno w czytaniu, jak i w oglądaniu.
Wyjaśnienie pojęcia
Binge watching to w prostym tłumaczeniu oglądanie serialu lub programu po kilka odcinków z rzędu lub cały sezon na raz. W ujęciu psychologicznym to zjawisko kompulsywnego oglądania seriali.
Przemowa noblowska Olgi Torakczuk:
https://www.nobelprize.org/uploads/2019/12/tokarczuk-lecture-polish.pdf
środa, 17 czerwca 2020
Kim jesteś, Sky? Joss Stirling
Któż z nas nie marzy by znaleźć swoją drugą połówkę...
Po książkę Joss Stirling sięgnęłam parę lat temu zauroczona książkami typu paranormal romans. Obawiałam się, że po przeczytaniu wielu pozycji z tego gatunku książka będzie przewidywalna i nudna. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że historia tak bardzo mnie wciągnęła, że w ciągu dwóch wieczorów pochłonęłam ją w całości i chciałam jeszcze więcej :)
Główną bohaterką jest tytułowa Sky - śliczna blondyneczka z tajemniczą przeszłością. Dziewczynę poznajemy na początku historii kiedy ma 6 lat i zostaje porzucona na parkingu przez swoich opiekunów. Jej niejasna przeszłość ma ogromny wpływ na postrzeganie przez nią świata. Po latach tułaczki po rodzinach zastępczych trafia na właściwych ludzi, tj. Sally i Simona. Rodzice adopcyjni postanawiają przenieść się z Richmond nad Tamizą w Anglii do Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Szesnastoletnia Sky w nowej szkole poznaje łamacza niewieścich serc, Zeda - jednego z braci Benedict. Już od początku znajomość ta do łatwej nie należy ;)
Nie jest to jednak typowe romansidło, dużo w książce jest zwrotów akcji, wiele wątków sprawia, że szybko się ją czyta.
wtorek, 16 czerwca 2020
Polska na wakacje
BESKID ŚLĄSKI - ZAPRASZAMY DO BRENNEJ
Miejscowość Brenna jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim, położona w dolinach rzek Brennicy, Leśnicy i Hołcyny szeroka dolina Brennicy otoczona jest beskidzkimi grzbietami, które oddzielają ją od położonych po sąsiedzku Szczyrku, Ustronia i Wisły.
Górski mikroklimat i długo zalegająca pokrywa śnieżna spowodowały, że wieś została odkryta przez entuzjastów narciarstwa. Dzięki malowniczej okolicy Brenna stała się celem wyjazdów letnich i pozostaje kameralnym ośrodkiem górskiego wypoczynku. W sezonie wakacyjnym miejscowość tętni życiem kulturalnym, ponadto tereny te są doskonałe do wycieczek górskich, rowerowych, czy konnych.
Uregulowana na całej długości rzeka Brennica zamienia się latem w ciągnące się kilometrami kąpielisko, wzdłuż jej brzegów biegną promenady spacerowe, gdzie można się poruszać zarówno pieszo jak i na rowerze. W Brennej wytyczony jest także szlak do nordic walkingu. W centrum wsi znajduje się centrum sportowo-kulturalne „Park Turystyki”, jego głównym punktem jest amfiteatr, a wokół rozsiane są boiska wielofunkcyjne i boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw oraz pole do minigolfa.
Największą atrakcją Brennej są otaczające ją góry. Szlakami turystycznymi bez przeszkód dotrzemy w każde miejsce na pobliskich szczytach takich jak znana Równica, Kotarz, przełęcz Karkoszczonka ze schroniskiem Chata Wuja Toma, Trzy kopce Wiślane, Błatnia, Orłowa, Stary Groń, Grabowa, czy Horzelica. Można także dotrzeć na tzw. Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska).
Także mnogość ośrodków jeździeckich spowodowała, że w Brennej zaczyna się najdłuższy w polskich górach szlak jeździecki, Transbeskidzki Szlak Konny PTTK (400 km). Za wyborem tej miejscowości przemawia także bliska odległość od Śląska, to tylko 1 godzina drogi i już znajdziemy się w zupełnie innym klimacie i jakże pięknym miejscu Beskidu Śląskiego.
Serdecznie zapraszam!
BK
poniedziałek, 15 czerwca 2020
Coś na ząb
piątek, 12 czerwca 2020
Kanały YouTube dla miłośników książek
środa, 10 czerwca 2020
Dzika Mrówka i Tam tamy
Dzika Mrówka i Tam tamy to powieść podróżniczo-przygodowa autorstwa Andrzeja Perepeczki, doświadczonego marynarza oraz wykładowcy Wyższej Szkoły Morskiej. Bohaterami serii o Dzikiej Mrówce są bracia bliźniacy Marek „Dzika Mrówka” inteligentny, energiczny, przebiegły oraz Jarek rozsądny powolny, rzeczowy. Bracia tworzą niesforny duet, który często przyprawia rodziców o ból głowy, ale są też uczestnikami wielu zabawnych sytuacji. Autor przybliża nam życie na morzu oraz kulturę, zwyczaje i tradycje poznawanych krajów. Pokazuje, że podróże kształcą - wszystko to z dużą dawką humoru.
krys
wtorek, 9 czerwca 2020
Nie taki wirus straszny
Nie taki wirus straszny bo już go oswoiliśmy i uczymy się z nim żyć. W tej nauce czasem potrzebujemy wskazania drogi, wsparcia czy też podpowiedzi. Gdzie szukać pomocy? My proponujemy wizytę w bibliotece poprzedzoną zapoznaniem się z naszym katalogiem OPAC.
W całkowicie nowej sytuacji, w której się znaleźliśmy, z ograniczoną możliwością spotkań ze znajomymi i odreagowania stresu sięgnąć możemy po poradniki. Ich wybór jest ogromy, piszą je nie tylko osoby z wykształceniem psychologicznym, ale też trenerzy, podróżnicy, sportowcy czy po prostu osoby znane i popularne. Możemy skorzystać z doświadczeń tych osób, jednakże należy pamiętać by zachować odpowiedni dystans do zawartych w poradniku treści i zaleceń. To każdy z nas wybiera to co uważa za dobre dla siebie.
Tym wyborem mogą być poradniki Gary'ego Johna Bishopa: „Unf*ck Yourself. Napraw się” i „Skończ z tym sh*tem! Przestań uprawiać autosabotaż i upomnij się o własne życie”.
Kim jest Gary John Bishop?
Szkot mieszkający w Stanach Zjednoczonych zajmujący się rozwojem osobistym, ontologią i fenomenologią.
Pod wpływem doświadczeń pracy jako doradca rozwoju osobistego oraz filozofii Martina Heideggera, Hansa Georga Gadamera i Edmunda Husserla Gary stworzył własną odmianę „filozofii miejskiej”.
Dlaczego Gary John Bishop?
Ciekawość, kontrowersje, dobitne tytuły – to trzy pierwsze powody, które mnie zachęciły do przeczytania jego książek.
Czy rok 2020 może stać się tym przełomowy gdy przestaniemy czekać na coś wspaniałego i wreszcie zaczniemy żyć? Gary John Bishop zachęca do zaakceptowania siebie i rzeczywistości, w której żyjemy. Zaleca: mniej myśl, więcej żyj.
Gary John Bishop nie przebiera w słowach, często w sposób humorystyczny, zachęca czytelnika do działania. Jeśli nie przeszkadza ci czytelniku skracanie dystansu i chcesz przemyśleć swoje życie, to ta książka jest dla ciebie.
zdjęcie: bibliotekarka w akcji
Natomiast książkę „Uważność i spokój żabki” autorstwa Eline Snel polecić można rodzicom.
Eline Snel jest mamą i terapeutką, która opracowała własną metodę relaksacji dla dzieci. Książka zawiera bardzo proste ćwiczenia, które pomogą rodzicom i dzieciom lepiej się koncentrować, lepiej panować nad emocjami, po prostu czuć się lepiej.
Warto spróbować!
zdjęcie: bibliotekarka w akcji
Zapraszamy do biblioteki w poszukiwaniu ciekawych poradników i prosimy pamiętać, że żaden poradnik nigdy nie zastąpi profesjonalnej psychoterapii.
poniedziałek, 8 czerwca 2020
Odkryj morza i oceany!
piątek, 5 czerwca 2020
Książki dla dzieci o czarno-białej barwie
czwartek, 4 czerwca 2020
Wartościowe kanały na YouTube
![]() |
Zdjęcie: Canva |